Laen...
Sündmuste kalender

03. novembril esineb Tallinna Filharmoonia Mustpeade Majas Eesti tunnustatuim lied-duo Mati Turi (laul) ja Martti Raide (klaver). Tallinna Filharmoonia uues kontserdisarjas „Mozart&Mahler“ tulevad ettekandele Wolfgang Amadeus Mozarti ja Gustav Mahleri kammerlaulud, mõlema helilooja ajastute vokaalmuusika parimad näited.

Eesti üheks parimaks lied-duoks peetava muusikutepaari Mati Turi ja Martti Raide esitusel kõlavad 03. novembril Tallinna Filharmoonia uue kontserdisarja „Mozart&Mahler“ kontserdil „Poisi võlusarv“ Mozarti  ja Mahleri tuntud kammerlaulud, mis on võrratuks stiilinäiteks nii mõlema helilooja selle žanri paremikust kui ka nende ajastute vokaalmuusikast laiemalt.
 
Mozarti kammerlaulud on väga head näited 18. sajandi laulust ja selle kalduvusest sentimentaalsesse melanhooliasse. Mozart armastas laulu ja ta kasutas inimhääle võimalusi kogu oma heliloojakarjääri jooksul olulise väljendusvahendina. Mahler komponeeris tiheda dirigeerimisgraafiku kõrvalt vaid kahes žanris: ta kirjutas sümfooniaid ja laule ning tõi need sageli ka kokku. Laulude kirjutamine oli Gustav Mahlerile kõige viljakam loominguline pinnas, millest võrsus ka suur osa tema varajaste sümfooniate ideid. Kõige tugevama silla Mahleri laulude ja sümfooniate vahel moodustas just saksa folklooritekstide kogumik „Poisi võlusarv“ („Des Knaben Wunderhorn“), mille seadeid võib leida Mahleri teisest, kolmandast ja neljandast sümfooniast.

Mati Turi on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koorijuhtimise erialal professor Ants Üleoja juures ja õppinud samas ka laulmist professor Jaakko Ryhäneni käe all. 2009. aastast on Turi Euroopa lavadel tuntust kogunud Wagneri-lauljana. Turi on ka silmapaistev oratooriumilaulja kes on laulnud tenoripartiisid paljude vokaal-sümfooniliste suurvormide ettekannetel.

 Martti Raide on nõutavamaid lied-pianiste Eestis, kes on pälvinud mitmetel konkurssidel parima kontsertmeistri tiitli. Ta on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi klaveri erialal professor Bruno Lukk´i õpilasena ning omandanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (EMTA) magistrikraadi saateklassi erialal professor Vilma Mallene juures. 2010. aastal kaitses ta doktorikraadi, lisaks on ta end täiendanud Berliinis, Hanns Eisleri nimelises Kõrgemas Muusikakoolis. 

Mati Turi ja Martti Raide koostöö algas 2007. aastal ning igal hooajal on duo toonud publikuni vähemalt ühe uue laulukava. Ansambli repertuaarivalikus domineerivad kaks suunda: saksa liedi-klassika (Schubert, Schumann, Wolf, Strauss, Mahler, Schönberg, Webern, Korngold) ja eesti muusika (Saar, Kapp, Tubin, Mägi, Kõrvits), kuid esitatud on ka põhjamaade (Sibelius, Grieg), vene (Rahmaninov, Šostakovitš) ja prantsuse (Debussy) muusikat. Lisaks Eestile on duo esinenud USA-s, Kanadas, Venemaal ja Saksamaal.

 

 

Loe vanemaid uudiseid