Laen...
Sündmuste kalender

Eesti helilooja Tõnu Kõrvitsa suure publikumenuga ja tunnustusi pälvinud muusikateosed „Lageda laulud“ (2015) ja „Sina oled valgus ja hommik“ (2019) saavad järje. Triloogia viimane osa „Tiibade hääl“ tuleb esiettekandele 26.–28. mail Haapsalus, Tartus ja Tallinnas.

Uudisteos on inspireeritud USA lennunduspioneeri ja naisõiguslase Amelia Earharti elust ja loomingust. Ta oli esimene naine, kes mais 1932. aastal üle Atlandi lendas ning teine inimene Charles Lindbergi järel, kes selle julgust ja võimekust nõudva reisi üksi ja ilma peatusteta ette võttis. Lend Harbor Grace’ist (Newfoundland, Kanada) Londonderrysse (Põhja-Iirimaa) võttis Earhartil aega viisteist tundi – nädalavahetusel möödub sellest ajaloolisest sündmusest üheksakümmend aastat.

Tõnu Kõrvitsa „Tiibade hääl" esiettekanded toimuvad:
- 26. mail kell 18 Haapsalu Toomkirikus
- 27. mail kell 19 Tartu Pauluse kirikus
- 28. mail kell 17 Tallinna Jaani kirikus

Muusika lendamisest, Doris Kareva tekstidel

 Tõnu Kõrvitsa sõnul on tema uus teos triloogia eelmiste osadega võrreldes kõige helgem. „„Tiibade hääl” on kolmas ja viimane osa minu mõttelisest triloogiast, kuhu kuuluvad veel varem loodud „Lageda laulud” ja „Sina oled valgus ja hommik”. Kõik need teosed on kirjutatud solistidele, koorile ja keelpillidele ning nende esmaesitajad on Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester ja Risto Joost.

Kõigi kolme teose tekste on aidanud tõlkida ja luua Doris Kareva. Ingliskeelset „Lageda laule” iseloomustab hirmutav üksindus, karge looduslüürika ning gootilik blues. Itaaliakeelne „Sina oled valgus ja hommik” on kantud traagilistest eksistentsiaalsetest hoovustest. See on hümn elule ja armastusele, mida lauldakse pimedast ja lootusetust sügavikust. Helgeim teos triloogias on eestikeelne „Tiibade hääl”, millest kiirgab valgust kõige enam. See on laul lendamisest, unistustest, julgusest ja tingimusteta armastusest,” räägib Tõnu Kõrvits.

„Minu meelest sisaldub „Tiibade hääle” kvintessents Amelia mõttes: Julgus ja heldus on hingeõndsuse alus. See väärib meenutamist iga päev. Amelia kirjadest või luuletustest inspireeritud tekstidest ehk kõige krüptilisem, „Üks armastus” põhineb viimasel signaalil, mille Amelia teele saatis ja mis pärale ei jõudnudki,” jätkab Doris Kareva.

Kareva meenutab, et Amelia Earharti tutvustas talle Tõnu Kõrvits. „Mary S. Lovelli raamat „Tiibade hääl” selle erakordse naise elust ja loomingust mõjus tõepoolest tiivustavalt. Ühtlasi tundus see teema omamoodi loogilise jätkuna Tõnu varasematele teostele „Lageda laulud” Emily Brontë ja „Sina oled valgus ja hommik” Cesare Pavese loomingu põhjal.”

Triloogia kaks esimest osa on pälvinud laialdast tähelepanu

Loomingulise tandemi Kõrvitsa ja Kareva koostöös sündinud triloogia kaks esimest osa said suure publikumenu osaliseks ning teenisid kriitikute tähelepanu ja tunnustusi nii kodu- kui ka välismaalt.

“Lageda laulud” (Moorland Elegies) tuli esmaettekandele 2015. aastal ning pälvis laialdast tähelepanu. Üheksaosalise koorile ja keelpillidele loodud tsükli eest sai helilooja Tõnu Kõrvits 2016. aastal Eesti riikliku kultuuripreemia. Eesti Kooriühing valis heliplaadi aasta kooriplaadiks 2017 ja NPR (National Public Radio, US) aasta parima kümne klassikalise muusika albumi edetabelis oli see kolmandal kohal. Lisaks püsis plaat 2017. aasta suvel mitmeid nädalaid Amazoni klassikaplaatide müügiedetabeli tipus. 2018. aastal tunnustati „Lageda laule” aasta klassikaalbumi tiitliga ning 2019. aastal etendus teatris Vanemuine samanimeline ballett.

„Sina oled valgus ja hommik” (Sei la luce e il mattino), mille esiettekanne toimus mais 2019, on Tõnu Kõrvitsa sõnul otsekui sügavikust lauldud hümn elule ja armastusele. Selle heliplaat valiti pärast ilmumist Prantsuse maineka muusikaajakirja Classica kuu plaadiks ning 2021. aastal esitasid Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester teost Pavese tekstide sünnilinnas Torinos maineka MITO festivali publikule.

Kolmas osa, „Tiibade hääl“ alles alustab oma teekonda muusikalavadel. Esiettekanded toimuvad kolmes Eesti linnas Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri esituses. Vokaalsolistina on laval Marianne Pärna ning vioolasoolosid mängib Laur Eensalu. Kontserte dirigeerib Risto Joost.

Risto Joost, kes on triloogia kõigi osade tellija ja juhatanud kõiki selle esiettekandeid, ütleb, et kõik kolm teost on rõhutatult poeetilise lüürilise alatooniga ning erakordselt kaunid ja mõjusad. „„Tiibade hääle“ esiettekandega saab üks oluline muusikaline sari tervikuks. Loodetavasti on meil võimalik pakkuda ka kuulamiseks Tõnu Kõrvitsa kõiki kolme teost ühel nädalavahetusel,“  ütleb dirigent.

Esiettekanded Tallinnas ja Tartus toimuvad "Autoritund" kontserdisarjas (kunstiline juht Tõnu Kaljuste), mis on pühendatud Eesti heliloojate loomingu tutvustamisele ning kus sageli toimuvad uute teoste esiettekanded. Haapsalu kontserdi leiab Nargenfestivali Kreegi päevade programmist.

Eesti Filharmoonia Kammerkoorist ja Tallinna Kammerorkestrist

Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester on aastaid ühiselt kontserte andnud nii Eestis kui ka kaugemal – Euroopast Austraaliani ja Austraaliast Põhja-Ameerikani. Muuhulgas on esinetud maailma nimekates kontserdisaalides nagu New Yorgi Carnegie Hallis, Pariisi Filharmoonias, Hamburgi Elbphilharmonie’s jm. Kollektiivide on Eesti heliloojate loomingu sagedased esmaesitajad ja nende kontserdikavad on pälvinud kriitikutelt arvukalt esinejad Eesti muusikalavadel. Tõnu Kaljuste dirigeerimisel on mõlemad kollektiivid korduvalt esitatud Grammy nominatsioonile ning 2014. aastal pälviti Grammy auhinna Arvo Pärdi albumi „Adam’s Lament“ (ECM) eest.

 

Loe vanemaid uudiseid