Laen...
Sündmuste kalender

Sel nädalavahetusel algas uus kontserdisari „Autoritund“, mis portreteerib Eesti heliloojaid. Esimene „Autoritund“ oli pühendatud Kristjan Randalu loomingule, kõlas teose „Sinu hommikuvalguse hetk“ esiettekanne. Järgmised kontserdid samas sarjas toimuvad heliloojate Arvo Pärdi, Tauno Aintsi ja Tõnu Kõrvitsaga, iga kord on kavas uue teose esiettekanne. Sarja kavad on koostanud Tõnu Kaljuste. 

Kristjan Randalu on oma põlvkonna üks silmapaistvamaid pianiste nii improvisatsioonilise džässi kui ka klassikalise muusika vallas. Ta on esinenud maailma suurimatel džässfestivalidel ja kuulsaimate kontserdisaalide lavadel nii sooloartistina kui ka kaasmuusikuna.  

Ühtlasi on Kristjan Randalu tegev nüüdis- ja klassikalise muusika hinnatud interpreedina ning viimasel kümnendil on ta heliloojana teinud koostööd mitmete rahvusvaheliste muusikute ja kollektiividega. Temalt on ilmunud rohkem kui 40 heliplaati. Oma heliloomingulisteks mentoriteks nimetab ta Jaan Räätsa, Erkki-Sven Tüüri ja Tõnu Kõrvitsat.

Esimene „Autoritund“ toimus 21. jaanuaril Tartus  ja 22. jaanuaril Tallinnas, andes publikule unikaalse võimaluse kuulata Kristjan Randalu  kõige uuemat helikeelt. Esiettekandele tuli uudisteos „Sinu hommikuvalguse hetk“ (The Moment of Thy Dawn) Tallinna Kammerorkestri ja Eesti Filharmoonia Kammerkoori esituses. Kristjan Randalu esitas klaverisolistina oma varasemat muusikat - 2002. aastal Londonis komponeeritud neljaosalist süiti „Peale lõpu algust“ (Nach dem Anfang vom Ende). Lisaks kõlas kontserdil 2015. aastal Randalu poolt kirjutatud teos „Emigrane“ Tallinna Kammerorkestri esituses. Kontserti dirigeeris Lodewijk van der Ree.

Järgmised kontserdid sarjas „Autoritund“ toimuvad heliloojate Arvo Pärdi, Tauno Aintsi ja Tõnu Kõrvitsaga. Iga kord on kavas uue teose esiettekanne.

Uue kontserdisarja kunstiline juht on Tõnu Kaljuste, kes toob Eesti heliloojate loomingu kontserdisaalidesse koos Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestriga. Kollektiivid on aastaid ühiselt kontserte andnud nii Eestis kui ka kaugemal – Euroopast Austraaliani ja Austraaliast Põhja-Ameerikani. Muuhulgas on esinetud maailma nimekates kontserdisaalides nagu New Yorgi Carnegie Hallis, Pariisi Filharmoonias, Hamburgi Elbphilharmonie’s jm. Tõnu Kaljuste dirigeerimisel on mõlemad kollektiivid korduvalt esitatud Grammy nominatsioonile ning 2014. aastal pälviti Grammy auhinna Arvo Pärdi albumi „Adam’s Lament“ (ECM) eest.

Kontserdisarja korraldavad Tallinna Filharmoonia, Tallinna Kammerorkester ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor. Peatoetaja on Exmet, suurtoetajad DHL Express ja Nordnet ning Kultuuriministeerium ja Tallinna linn.

Loe vanemaid uudiseid