Laen...
Sündmuste kalender

Berliini Filharmoonikute kauaaegne kontsertmeister Kolja Blacher toob 2. märtsil Estonia Kontserdisaalis lavale haruldase stradivaariuse viiuli. Tippsolisti musitseerimist pea 290-aastasel meistripillil saadab Tallinna Kammerorkester.

 

Blacher on sündinud Berliinis ja õppinud New Yorgis. Ta tunneb end koduselt maailma suurtel kontserdilavadel, kuid Estonia Kontserdisaal annab publikule võimaluse saada osa Blacheri esitusest intiimsemas atmosfääris.

 

Tallinna kontserdil kõlab arvukalt esitatud ja filmimuusikast tuntud Samuel Barberi „Adagio“. See paatoslik teos on USA 20. sajandi suurima helilooja Barberi tuntuim ning John F. Kennedy lemmikteos. See oli ainus USA helilooja teos, mida külma sõja ajal oli lubatud esitada Nõukogude Liidus.

 

Blacheri esituses kuuleb ka tuntud Joseph Haydni sümfooniat nr 49 „La Passione“ ning Felix Mendelssohni poolt 13-aastaselt kirjutatud viiulikontserti. Samuti teeb Blacher kummarduse oma juurtele, esitades oma isa, Tallinnast pärit baltisaksa helilooja Boris Blacheri teose „Pentagramm 16 keelpillile“.

 

Nimekal viiuldajal on selja taga 15-aastaselt konkursivõiduga alanud pikk ja edukas muusikukarjäär. Tema kätte on usaldatud erakordselt võluva kõlaga Stradivari viiul „Tritton“ aastast 1730, mis sobib ühtviisi hästi nii klassikaliste kui ka kaasaegsete teoste esitamiseks.

 

Tallinna kontserdil astub Blacher üles korraga kahes rollis – solistina ja dirigendina. Viimastel aastatel on just selline lavalolek talle kõige südamelähedasemaks saanud. Enne koostööd Tallinna Kammerorkestriga on ta solisti ja dirigenditöö ühendamist praktiseerinud Melbourne’i Sümfooniaorkestri, Milano Sümfooniaorkestri, Taiwani Filharmooniaorkestri, Stuttgarti Kammerorkestri, kammerorkestri Lucerne Festival Strings, Jeruusalemma Sümfooniaorkestri, kammerorkestri Camerata Bern ja Berliini Koomilise Ooperi orkestriga.

 

Kolja Blacher oli Berliini Filharmoonikute kontsertmeister aastatel 1993–1999 ning ta on teinud koostööd paljude nimekate orkestritega, teiste hulgas Müncheni Filharmoonikute, NRD Sümfooniaorkestri, Leipzigi Gewandhaus-orkestri ja Baltimore’i Sümfooniaorkestriga.

 

Kolja Blacher on ka hinnatud õpetaja. Tema käe all õpib Hanns Eisleri nimelises Kõrgemas Muusikakoolis noor Eesti viiuldaja Robert Traksmann, kes samuti sel kontserdil Tallinna Kammerorkestri koosseisus mängib.

 

Tallinna Kammerorkestri kontsert „Tippsolistid: Kolja Blacher“ on kavas 2. märtsil kell 19 Estonia Kontserdisaalis.

Loe vanemaid uudiseid