Laen...
Sündmuste kalender

Reedel, 3. märtsil kell 19 toimub Viimsi Artiumis Tallinna Kammerorkestri sünnipäevasarja „Kolm kontserti kolmekümnendaks“ esimene kontsert. Laval on Eesti Filharmoonia Kammerkoori naislauljad ja külalisena on kontserdil kaastegev Valter Soosalu (laul, harpejji). 30. sünnipäeva tähistavat Tallinna Kammerorkestrit juhatab dirigent Tõnu Kaljuste.

Eksklusiivne „Kõrvaring V“ kontsert toob üheks õhtuks Tõnu Kaljuste valikul publiku ette Eestis vähekuuldud väärt muusika. Üks autoritest on tugevalt seotud popkultuuriga ja teine väljendab end sageli traditsioonide üleselt.

„Kõrvaring V“ kavas on USA heliloojate looming
Kontsert algab Süüria-USA helilooja Kareem Roustomi teosega „Dabke“ – selle loo juured on Lähis-Ida kultuuris.  Seejärel liituvad Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkestriga laval Eesti Filharmoonia Kammerkoori naislauljad, et esitada Homerose kuulsaimast eeposest inspireeritud Roustomi „Hurry To The Light“. Teos põhineb Emily Wilsoni uuel „Odüsseia“ ingliskeelsel tõlkel. Sõna saavad naised: Kirke, Penelope, sireenid ja Odüsseuse ema vaim räägivad, kuidas nende valikud ja tegevused mõjutasid Odüsseuse teekonda. Penelope truudus on narratiivi oluline punkt.

Kontsert jätkub USA helilooja Sufjan Stevensi süidiga albumi „Run Rabbit Run“ muusikast. Algupärane versioon oli elektrooniline, kuid autor otsustas sellest luua ka instrumentaalteose. Kuidas arvutimuusika helisid ja kõlavärve – isegi kriukse-katkestusi ning „valget müra“ on võimalik esitada viiulitel, tšellodel ja kontrabassidel, seda saab kontserdil kuulda Tallinna Kammerorkestri esituses.

Vokaalsolistina ja harpejji-instrumenti mängides teeb sel kontserdil kaasa mitmekülgne muusik Valter Soosalu. Koos Tallinna Kammerorkestriga esitab ta Stevensi „Fourth of July“ ja „Mystery of Love“.

 

Tulekul Erkki-Sven Tüüri „Deep Dark Shine“ Eesti esiettekanne

Järgmised Tallinna Kammerorkestri sünnipäevakontserdid sarjast „Kolm kontserti kolmekümnendaks“ toimuvad 17. märtsil ja 25. märtsil Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja teatrimajas. 

Sarja teisel sünnipäevakontserdil toovad Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester Eesti esiettekandele Erkki-Sven Tüüri teose „Deep Dark Shine“, mille maailmaesiettekanne toimus pea aasta tagasi Šotimaal, kuid Eesti seda teost veel esitatud ei ole. Samuti kõlab kontserdil Vivieri „Lonely Child" (solist Lõuna-Korea–Eesti sopran Yena Choi) ning Tüüri üks enimmängitavaid teoseid „Action.Passion.Illusion“, mille viimane osa kirjutati Tallinna Kammerorkestrile esitamiseks kollektiivi esimesel tegevusaastal. Kontserti raamivad Haydni ja Mozarti sümfooniad, mis sünnipäevakontserdile kohaselt kannavad numbrit 30. 

Nädal hiljem, 25. märtsil naaseb EMTA kontserdi- ja Teatrimaja suurele lavale Tallinna Kammerorkester koos tippviiuldaja Florian Dondereriga. Donderer on enim tuntud kontserte juhatava kontsertmeistrina, koos TKO-ga on neil kavas Veljo Tormise „Reminiscentia: Talvemustrid“ ja Tõnu Kõrvitsa „Labürindid“, Bartóki Divertisment keelpillidele ja Haydni Viiulikontsert C-duur.

Loe vanemaid uudiseid