Laen...
Sündmuste kalender

Barokimaailmas tuntud viiuldaja Peter Spissky annab Euroopa varajase muusika päeval, 21. märtsil kontserdi koos Eesti metsosoprani Tuuri Dede ja Tallinna Kammerorkestriga.

Kavas on barokipärlid Vivaldi, Händeli ja Rebeli loomingust. Need on teosed, mis kirjutati esitamiseks Euroopa kuulsates ooperiteatrites ja õukondades. Oli Päikesekuninga Louis XIV võimuloleku aeg ning muusikas hinnati virtuoossust ja säravat esitust.

Varajase muusika esitajate eesmärk on tuua keskaja, renessanss- ja barokkmuusika kuulajateni võimalikult algupärasel kujul, või hoopis luua täiesti uusi kultuuriprojekte sajandite vanust muusikat kasutades. Säravaid näiteid leiab palju Põhjamaadest.

Järgmise Tallinna Kammerorkestri kontserdi paneb kokku kuulsa Concerto Copenhageni kontsertmeister Peter Spissky. See CoCo nime all tuntud barokkorkester on andnud märkimisväärse panuse, et muuta varajane muusika Põhjamaade kultuurielus elutähtsaks, asjakohaseks ja kaasaegseks. Orkestril on kuulajaid üle kogu ning nende üks põhilisi koostööpartnereid on Taani Kuninglik Ooperiteater.

Peter Spissky teeb kaasa veel mitmetes barokiprojektides. Ta on kontsertmeistri või dirigendina astunud üles koos Jönköping Sinfonietta, Oslo Barokkansambli, Kesk-Põhjamaa Kammerorkestri ja Soome Barokkorkestriga ning Eestiski esinenud kahel korral koos Tallinna Kammerorkestriga. Spissky on ka Kopenhaageni ja Malmö noore põlvkonna muusikuid ühendava Camerata Øresundi muusikaline juht ning mitmete barokkmuusikat populariseerivate muusikaprojektide eestvedaja.

Üks muusikaprojekt Peter Spissky initsiatiivil toimub 19. märtsi õhtul Tallinnas: toimub Barokiõhtu, kus osalejatel on võimalus õppida selgeks kümmekond barokktantsu ja ajastule omaseid liikumisvõtteid Päikesekuninga Louis XIV õukonna helilooja Jean-Fery Rebeli teose „Les caractères de la danse“ muusika põhjal.  Vanu barokktantse õpetab Põhjamaades hinnatud koreograaf ja lavastaja Karin Modigh. Ta tegutseb peamiselt Pariisis ning oma kodumaal Rootsis, kus on ta kõrgelt hinnatud tantsukollektiivi Nordic Baroque Dancers juht ja asutaja. Koostöös erinevate koreograafide ja teatritega toob Karin Modigh Põhjamaades lavale eksklusiivseid 17. ja 18. sajandi tantsuprojekte ja etendusi.

21. märtsil tähistatakse Euroopas varajase muusika päeva ning sel puhul toimuvad kõikjal kontserdid keskaja, renessanss- ja barokkmuusikast. Tallinna Kammerorkestri Euroopa varajase muusika päevale pühendatud kontsert „Tippsolistid: Peter Spissky“ algab 21. märtsil kell 19.00 Tallinna Filharmoonia Mustpeade Maja Valges saalis.

Tallinna Kammerorkestri (www.tko.ee) asutas 1993. aastal dirigent Tõnu Kaljuste. Tänaseks on sellest kujunenud üks Eesti esindusorkestreid, kes on oodatud külalisesineja kontserdilavadel Euroopas ja mujal maailmas. Alates 2013. aastast on orkestri peadirigent Risto Joost.

Loe vanemaid uudiseid