Laen...
Sündmuste kalender

15. oktoobril kell 19 kõlab Mustpeade majas Eesti heliloojaid tutvustavas kontserdisarjas „Autoritund“ Jaan Räätsa loomingu ülevaade. Muusikat esitavad solistid Johan Randvere ja Jakob Teppo kahel klaveril, Tallinna Kammerorkester ning dirigent Rasmus Puur.

Sündmus on pühendatud helilooja 90. sünniaastapäevale. Esitamisele tuleb Jaan Räätsa kontsert kammerorkestrile number 1, mida 1961. aastast alates mängitakse üle maailma.

Rasmus Puur nimetab teost eriliseks õnnestumiseks:

„Vahel lihtsalt õnnestub heliloojal panna sõrm väga õige koha peale ja saada suurepärane tulemus. Siin on olemas väga eredad kujundid, äärmiselt kaasakiskuv, tõeliselt pulbitsev meloodia. Jaan Rääts kirjutas teose 29-aastaselt ja see hitt ongi väga suur pärl kogu Eesti muusikas. Arvan, et see ei kao kuskile, vaid jääb meiega üle aegade.

Sellest heliloojate põlvkonnast, kes kolmekümnendatel sündis, ja kuhu kuuluvad Eino Tamberg, Arvo Pärt ja Veljo Tormis, on oluline lüli ka Jaan Rääts. Koos Tormise ja Tambergiga tõid nad Eesti muusikasse neoklassitsismi, millist muusikat varem ei olnud Eestis kirjutatud. Teiseks oli Rääts muusikaelus oluline juhtfiguur Heliloojate Liidu esimehena nõukogude ajal, mis kindlasti ei olnud kerge ja nõudis ka loomingust aja ampsamist. Samuti pani ta käima Eesti muusika päevad 1979. aastal, nii et ta oli meile mitmeti vajalik ja oluline,“ kommenteerib Rasmus Puur.

„Autoritunnis“ tuleb Tallinna Kammerorkestri poolt esitamisele kogu Jaan Räätsa looming, mille ta on kirjutanud keelpilliorkestrile. Selliseid teoseid ongi kolm: kaks kontserti kammerorkestrile ja üks Divertisment. Sinna kõrvale 24 marginaali kahele klaverile, solistid on Johan Randvere ja Jakob Teppo. Rasmus Puuri sõnul on ka klaveriteoses emotsioone ja tundeid hästi tabatud – üks pildike siit, teine sealt, moodustades kõneka terviku.

Sarja "Autoritund" kunstiline juht on Tõnu Kaljuste. Varem on samas sarjas esitatud Kristjan Randalu, Tõnu Kõrvitsa, Arvo Pärdi ja Tauno Aintsi loomingut.

Jaan Rääts (1932-2020) oli Eesti helilooja, neoklassitsistliku stiilisuuna juhtiv esindaja, kes tõi 1960. aastatel eesti muusikasse rõhutatult antiromantilise – aktiivse, mängulise, tundekultusest vaba väljenduslaadi. Ta õppis Tartu Muusikakoolis klaverit ning lõpetas 1957. aastal Mart Saare ja Heino Elleri õpilasena kompositsioonieriala Tallinna Riiklikus Konservatooriumis. Aastail 1955–1966 töötas ta Eesti Raadios helirežissöörina, 1966–1970 Eesti Televisioonis muusikasaadete peatoimetajana ja 1970–74 Eesti Televisiooni peatoimetajana–muusikalise juhina. Aastail 1974–1993 oli Rääts ENSV ja Eesti Heliloojate Liidu esimees, pikka aega kuulus ta ka kõrgetesse partei ning valitsusorganitesse. Aastail 1968–1970 ja 1974–2003 õpetas Rääts kompositsiooni Eesti Muusikaakadeemias (1990 professor). Tema paljude õpilaste hulka kuuluvad Raimo Kangro, Erkki-Sven Tüür, Rauno Remme, Tõnu Kõrvits, Tõnis Kaumann ja Timo Steiner.

Loe vanemaid uudiseid