Laen...
Sündmuste kalender

Homme, 12. märtsil toimub New Yorgis Tallinna missa „Elutants“ USA esiettekande korduskontsert. Esimene ettekanne oli pühapäeval, 8. märtsil.

„New Yorgi koori-assotsiatsioon Choral Cameleon esitleb USA esiettekandel prominentse Briti helilooja Roxanna Panufniku vaimustavat hübriid oratoorium-missat „Dance of Life/Tallinn Mass“ 8. ja 12.märtsil DiMenna Klassikalise Muusika Keskuses“, kirjutas Nicole Belmont Choral Cameleonist USA pressile. Pilet ettekandele maksab 40 dollarit. Doris Kareva ja Jürgen Rooste sõnadele ja kanoonilisele missatekstile kirjutatud teose dirigent on USA-s Vince Peterson, lavastaja-koreograaf Natalie Greene, sopranirollis Heather Michele Myer.

„Elutantsu“ keskse tegelaskuju Elu roll on kirjutatud lauljale ja seda esitab sopran. Vokaalpartiile räägib aga vastu mitmeid linnakodanike draamakaraktereid, mida Eestis esitas Jaak Johanson. Helilooja initsiatiivil sai tekst aga kohe ka inglise keelde tõlgitud. Nii kõlab teos ladina ja inglise keeles (koos mõningate eestikeelsete rahvalaulusõnadega) ka aastal 2013 välja antud Warner Classicsi heliplaadil.
USA-s on aga tegemist lavastusega ja tegelasi (kerjus, pankur, modell, suhtekorraldaja, linnapea) mängivad eri näitlejad. Ainsa eestlasena osales New Yorgi ettekannetel kandlemängija Laura Lindpere.

 

Laura Lindpere New Yorgis proovis; USA-s nimetati kannelt zitri-taoliseks pilliks.

Avaetendust olid jälgimas ka Eesti peakonsul Eva-Maria Liumets ning kultuuriatašee Kristi Roosmaa.

Teosest kirjutatakse: Elu vaim (sopran, Heather Michele Meyer) kohtab tervet rida tavalisi inimesi, kes kõik otsivad elust midagi enamat. Aga kui Elu kutsub neid Tantsule, selgub et nad kõik on oma üksildases eksistentsis kinni ning ei suuda temaga ühineda. Elu kuulutab, et kõigist meie igapäevastest raskustest ja nõrkustest hoolimata on Elutantsus ikkagi võimalik naudingut leida.

Ta rõhutab oma sügavat uhkust ja patriootilise tundeid Tallinna vastu ning juhib meid, kogu meie keelpillimuusika, Tallinna kellade ja rõõmustava kooriga, tõustes ühe kõrgemale ja kõrgemale Jumala poole. Kõik on oodatud liituma Elutantsuga!

Teos sai Tallinna Filharmoonia tellimusel loodud 2011. aastal ja kanti ette Jaani kirikus dirigent Mihhail Gertsi, sopran Patricia Rozario, Tallinna Kammerorkestri, ETV tütarlastekoori ja Collegium Musicale, Jaak Johansoni ning kandlemängija Laura Lindpere poolt. Maailma juhtiv heliplaadi-ajakiri Gramophone tegi Tallinnas ka teose salvestusest reportaaži, Warner Classicsi CD-plaat sai Inglise pressis suure tunnustuse osaliseks. Heliplaat „Tallinna missa/Elutants“ on müügil ka Eesti kauplustes.

 

Kerjuse osatäitja Ariel Estrada vaimustas publikut

Loe vanemaid uudiseid