ILJA GRINGOLTS viiul TALLINNA KAMMERORKESTER Dirigent RISTO JOOST
Eino Tamberg Soli e tutti op 135 Leonard Bernstein “Serenaad” (...
ILJA GRINGOLTS viiul
TALLINNA KAMMERORKESTER
Dirigent RISTO JOOST
Eino Tamberg Soli e tutti op 135
Leonard Bernstein “Serenaad” (Platoni „Sümpoosioni“ järgi)
Jonas Tarm “Pagulane merel” (“Refugee at Sea”) maailmaesiettekanne
Erich Wolfgang Korngold Sümfooniline serenaad op 39
Ameerika kui koht, kuhu põgeneda ja välja rännata – uue maailma ja uue alguse sümbol.
Leonard Bernstein, üks esimesi Ameerikas sündinud ja õppinud dirigente, oli tegelikult Ukrainast väljarännanud juutide laps. II Maailmasõja eel Viinist põgenenud helilooja Erich Korngold, lapsena koos vanematega Eestist lahkunud noor helilooja Jonas Tarm ja Peterburist Juilliardi kooli edasi õppima läinud viiuldaja Ilja Gringolts aga asusid juba ise Ameerikasse elama. Kava koondab endas nende erinevate inimeste Ameerika-tunnetuse.
Jonas Tarm ütleb oma teose kohta: “Pagulane merel heidab vaid põgusa pilgu probleemile, mis on alati olnud ja jääb.”
Pilet 15/10 €
Ilja Gringolts soleerib seekord Bernsteini „Serenaadis“. Tema kohta on kirjutatud, et ta on üks enim inspireerivaid tänapäeva viiuldajaid (The Financial Times), briljantne (The Independent), viiuldaja, kes tekitab vastakaid arvamusi (The Guardian), et temas on oma noorusele vaatamata sügavust (The Times).
Ühest küljest hinnatakse tema sügavust ja eripära, teisalt on ta üks neist, kes nopib nii konkursivõite kui ka salvestusauhindu. 1998. aastal alustas ta oma karjääri noorima Paganini konkursi võitja üliuhke tiitliga. Rahvusvaheline viiuldajate konkurss Premio Paganini, mis on nime saanud maineka viiulivirtuoos Niccolo Paganini järgi, toimus esmakordselt aastal 1954. Tänaseks on Itaalias Genovas toimuv sündmus on üks maailma prestiižsemaid konkursse. Just sellest rahvusvahelisest suurüritusest on saanud suurepärane pjedestaal uute ja andekate talentide tähelepanukeskmesse toomiseks.
Tänaseks on konkursivõidud välja vahetanud preemiad parimate plaadistuste eest.
Veebikeskkonnale Violinist.com antud intervjuus ütleb ta, et rohke pilliharjutamine ja juba noorena konkurssidel käimine olid tema jaoks loomulik elu osa. Et mitte murda Venemaal väljakujunenud traditsiooni – juudi päritolu poisslaps mängib viiulit – pandi temagi elule just see alus. Kuna ta spordis just tugev polnud, sulgus ta õuemängude asemel meelsasti tuppa ja leidis oma väljakutsed pillimängus.
Loomulikult on ta esinenud kõigis tähtsamates kontserdisaalides ja soleerinud nii Chicago, Londoni, BBC kui ka paljude teiste esindus-sümfooniaorkestrite ees – nii et tõeline maailmanimi.