MARCEL JOHANNES KITS (tšello)KADRI TOOMOJA (orel)TALLINNA KAMMERORKESTERDirigent TÕNU KALJUSTE
Kavas:
Georg Friedrich Händel Ore...
MARCEL JOHANNES KITS (tšello)
KADRI TOOMOJA (orel)
TALLINNA KAMMERORKESTER
Dirigent TÕNU KALJUSTE
Kavas:
Georg Friedrich Händel Orelikontsert nr 3–4 op 4
Howard Goodall "And the Bridge is Love"
Ottorino Respighi Süit G-duur
Edward Elgar „Sospiri” op 70
„Oreli maagia“ sarja teisel kontserdil loovad muusikaelamusi Marcel Johannes Kits haruldasel 1674. aastal Cremonas valmistatud tšellol ning Kadri Toomoja Mustpeade maja uuel kontsertorelil. Solistidega koos musitseerib Tallinna Kammerorkester dirigent Tõnu Kaljuste juhtimisel.
Kontserdil kõlab Itaalia helilooja Respighi süit, mis on kirjutatud austusavaldusena barokiajastu heliloojatele – Bachile, Corellile, Frescobaldile jt. Järgneb Repighi kaasaegse Edgar Elgari teos „Sospiri”, mis vahetult enne I maailmasõda valminuna mõjus turbulentses ajas kui rahusõõm. Päris barokki, mis inspireeris Respighit ja Elgarit, kuuleb kontserdi lõpuosas, kui kõlama hakkab Händeli orelikontsert.
Mustpeade maja kontsertoreli helivõimaluste rohkus on muljetavaldav. Uut instrumenti ja selle kooskõla eri žanre esindavate muusikutega saab kuulata „Oreli maagia“ sarjas läbi erinevate kontsertide.
Kontserdil „Oreli maagia II“ musitseerivad:
Marcel Johannes Kits on Eesti üks silmapaistvamaid tšelliste, kes on võitnud konkursse nii kodu- kui ka välismaal ning teinud koostööd paljude dirigentide ja orkestritega. Eelmisel hooajal soleeris ta koos Moskva Riikliku Kammerorkestriga Moskvas, George Enescu Filharmoonia Orkestriga Bukarestis, Peterburi Sümfooniaorkestriga Peterburi Filharmoonia suures saalis ning mängis kammermuusikat Hamburgi Elbphilharmonies ja Berliini Filharmoonias. Marcel Johannes Kits mängib Francesco Ruggieri 1674. aastal Cremonas valmistatud tšellol ja kasutab Prantsuse meistri Victor Fétique’i umbes 1900. aastal valmistatud poognat. Pilli ja poogna on tema kasutusse andnud Saksa pillifond Deutsche Stiftung Musikleben.
Kadri Toomoja on Eesti organist, kes on andnud kontserte koos Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkestriga, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia segakooriga, Eesti Rahvusmeeskooriga ning teinud koostööd paljude Eesti solistide ja dirigentidega. Alates 2015. aastast on Kadri Toomoja tütarlastekoori Ellerhein kontsertmeister – koori kontsertidel võib teda näha saatmas Ellerheina nii klaveril kui ka orelil.
Tõnu Kaljuste on rahvusvaheliselt hinnatud dirigent, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor ja Eesti muusikavaldkonna silmapaistev mõtleja. Kaljuste on Tallinna Kammerorkestri asutaja ning 2019/2020. hooajast Tallinna Kammerorkestri peadirigent ja Tallinna Filharmoonia kunstiline juht. Tema juhtimisel on Tallinna Kammerorkester andnud kontserte Berliini Kontserdimajas, Carnegie Hallis, Pariisi Filharmoonias (kui nimetada vaid mõned olulisemad saalid), ning olnud kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil „Adam’s Lament”, mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele 2014. aastal Grammy.
Tallinna Kammerorkester, asutatud 1993. aastal, on Eesti ainus püsikoosseisuline keelpilliorkester. Tallinna Kammerorkestri repertuaaris on esindatud nii baroki-, klassitsismi- ja romantismiajastu muusika kui ka 20. ja 21. sajandi heliloojate looming, sealhulgas vähemtuntud teosed ja uudisteoste esiettekanded. Orkestri moodustavad hinnatud keelpillimängijad, kes astuvad regulaarselt üles ka solistide ja kammermuusikutena.