Beethoveni missa C-duur on harvaesitatav teos, mis kõlab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koori ja Tallinna Kammerorkestri ning d...
Beethoveni missa C-duur on harvaesitatav teos, mis kõlab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koori ja Tallinna Kammerorkestri ning dirigent Tõnu Kaljuste esituses traditsioonilisel hingedepäeva kontserdil 2. novembril Kaarli kirikus. Kogudustes ja kodudes üle Eesti süüdatakse sel õhtul küünlad ning mälestatakse lahkunuid.
EESTI MUUSIKA- JA TEATRIAKADEEMIA KOOR
TALLINNA KAMMERORKESTER
Dirigent TÕNU KALJUSTE
Beethoven kirjutas missa, mis oli oma aja kohta ehk liigagi modernne ja tulevikku vaatav heliteos. Dünaamilisem, dramaatilisem, värvi- ja kontrastiderohkem kui 19. sajandi alguse Viin oli harjunud kuulma. Legendi järgi oli publik esiettekande järel hämmingus ja küsiti koguni: „Armas Beethoven, mida te jälle teinud olete?“
Läks aega kuni noore Beethoveni uudne lähenemine tema kaasaegsete poolt omaks võeti. Kuigi tegelikult ei muutnud ta ju palju – Beethoveni missa C-duur järgib klassikalise missa formaati ja mõni selle osa meenutab isegi liigagi palju Haydnit või Mozartit. Kuid selles teoses on siiski rohkem emotsiooni ning ainult selle loojale omast beethovenlikkust.
Kontsert on kuulajatele tasuta. Kontsert toimub koostöös Tallinna Kultuuriametiga.
Hingedepäeva kontserdi toovad kuulajateni:
• Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koor on traditsioonidega koor, kus laulavad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia üliõpilased. Koori repertuaaris on eesti ja maailma muusika – varajasest gregoriaani laulust ja polüfooniast kaasaegsete autorite uudisteosteni, sealhulgas Bachi, Haydni, Mozarti, Monteverdi, Durante’i, Clementsi, Pärdi ja Tormise looming. Koor on teinud koostööd Tallinna Kammerorkestri, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkestri ning Eesti Filharmoonia Kammerkooriga. Koori kunstiline juht ja dirigent on Tõnu Kaljuste.
• Tallinna Kammerorkester, asutatud 1993. aastal, on Eesti ainus püsikoosseisuline keelpilliorkester. Tallinna Kammerorkestri repertuaaris on esindatud nii baroki-, klassitsismi- ja romantismiajastu muusika kui ka 20. ja 21. sajandi heliloojate looming, sealhulgas vähemtuntud teosed ja uudisteoste esiettekanded. Orkestri moodustavad hinnatud keelpillimängijad, kes astuvad regulaarselt üles ka solistide ja kammermuusikutena.
• Tõnu Kaljuste on rahvusvaheliselt hinnatud dirigent, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor ja Eesti muusikavaldkonna silmapaistev mõtleja. Kaljuste on Tallinna Kammerorkestri asutaja ning 2019/2020. hooajast Tallinna Kammerorkestri peadirigent ja Tallinna Filharmoonia kunstiline juht. Tema juhtimisel on Tallinna Kammerorkester andnud kontserte Berliini Kontserdimajas, Carnegie Hallis, Pariisi Filharmoonias (kui nimetada vaid mõned olulisemad saalid), ning olnud kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil „Adam’s Lament”, mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele 2014. aastal Grammy.