top of page
Tallinna Filharmoonia on kontserdiorganisatsioon, mis paikneb Tallinna vanalinnas aadressil Pikk tn 26 ajaloolises Mustpeade majas. 1994. aastal Tallinna Linnavalitsuse loodud asutus koondab enda alla kaks eri žanrit viljelevat haru: rahvusvaheline muusikateatri festival – Birgitta festival ning Eesti ainus professionaalne ja püsikoosseisuline kammerorkester – Tallinna Kammerorkester. Tallinna Filharmoonia haldab ja arendab Mustpeade maja kontserdipaigana.  


Mustpeade maja ruume kasutab lisaks Tallinna Kammerorkestrile kontserttegevuseks aktiivselt veel Tallinna Barokkorkester, kõrgbarokki viljelev ansambel Floridante, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Eesti Kooriühing, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Eesti Kammermuusika Ühing, Eesti Interpreetide Liit, Eesti Heliloojate Liit, Eesti Kontsert, Pille Lille Muusikute Toetusfond ja Muusikute täiendõppe keskus, Tallinna Uue Muusika Ansambel, Ansambel U:, Tallinna rahvusvaheline Bachi muusika festival Bachfest, Mustonenfest, Tallinna talvefestival, Improtest, Tallinna kitarrifestival, Tallinna Kammermuusika festival, varajase muusika festival Tallinn feat. Reval Tallinna Kitarrifestival, Tallinn Music Week, Tallinna muusikakoolid ning teised festivale ja kontserte korraldavad mittetulundusühingud, orkestrid ja koorid.
 

Aastas toimub Mustpeade maja Valges saalis ja Olavi saalis ligikaudu 200 üritust.


1993. aastal loodud 20-liikmeline Tallinna Kammerorkester resideerub Mustpeade maja teisel korrusel Vennaste saalis, aga kontserte antakse publikule tuttavas Valges saalis. Rohkearvulised kontsertreisid on viinud orkestri esinema väga paljudesse kontserdisaalidesse nii meil kui mujal – New Yorgi Carnegie Hall, Berliini Kontserdimaja, Pekingi Keelatud Linna kontserdisaal kui nimetada vaid mõnda. Orkestri kunstilisteks juhtideks on olnud Tõnu Kaljuste, Juha Kangas, Eri Klas ja Risto Joost. Tõnu Kaljuste oli Tallinna Kammerorkestri peadirigent aastatel 1993–1995, 1996–2001 ning 2019-2024. 

Birgitta festival sai alguse 2005. aastal Eri Klasi eestvedamisel ja tema kunstilisel juhtimisel arenes see Tallinna igasuviseks muusikaliseks tippsündmuseks. Pirita kloostri varemetes toimuval festivalil on esinenud maailma kõrgeimad tipud ja tuleviku suurnimed, kes meenutavad veel aastaid päikeseloojangus kõrguvaid keskaegseid müüre ja suveõhtute sumedust. Ühe festivali programmi mahub keskmiselt 6—7 kõrgetasemelist rahvusvahelist muusikateatrietendust ja festivali kavadest võib leida artiste Argentiinast Lõuna-Koreani. Festivali kunstiline juht aastatel 2002—2016 oli Eri Klas, 2017—2018 Risto Joost, 2019. aasta programm oli pühendatud maestro Klasi 80-ndale sünniaastapäevale ning valmis koostöös tema mõttekaaslastega, 2020.ja 2021. aastal kunstilise juhi Dmitri Bertmani käe all toimuma pidanud festivalid jäid ära koroonaviiruse levikust tulenevate piirangute tagajärjel. Aastatel 2022 - 2024 oli Birgitta festivali kunstiline juht Tõnu Kaljuste. 

Tallinna Filharmoonia administratsioonis töötavad pühendunud inimesed, kes ühiselt maja toimimise ja kontsertide kõrge taseme nimel töötavad. Mustpeade majas saab korraldada ka erinevaid sündmusi alustades eksklusiivsetest vastuvõttudest ja linna esindusüritustest ning lõpetades pulmade ja sünnipäevapidudega. 

 
Tallinna Filharmoonia on korraldanud palju eriilmelisi kontserdisarju, nagu näiteks Klassika koos Klasiga, Ikoonid, Brunchert, Mozart ja Mahler, Salong, Kohtumised, Portree ja uued sarjad Noorte Filharmoonia, Orelimaagia, Kõrvaring ning Persona.

Tallinna Filharmoonia direktoriteks on olnud Urmas Kõiv, Tarmo Leinatamm, Jüri Leiten, Marko Lõhmus ja Margit Tohver-Aints. 2022. aastast on Tallinna Filharmoonia direktor Lennart Sundja.

Tallinna Filharmoonia

bottom of page