Pühapäev 26.03
NOORTE FILHARMOONIA. Kontsert-jutustus VANA SAABAS (vene keeles)
- Koht TALLINNA FILHARMOONIA MUSTPEADE MAJA, VALGE SAAL
- Kuupäev 26.03.2017
- kellaaeg 12:00
- Pilet 5/7/23 EUR
Sari NOORTE FILHARMOONIA Kivirähk/Rannap „Vana saabas“ REIN RANNAP klaver TANEL SAAR lugeja TUULE HELIN KRIGUL (flööt, Tallinna ...
Loe rohkemSari NOORTE FILHARMOONIA
Kivirähk/Rannap „Vana saabas“
REIN RANNAP klaver
TANEL SAAR lugeja
TUULE HELIN KRIGUL (flööt, Tallinna Muusikakeskkool)
TALLINNA KAMMERORKESTER
Dirigent EDMAR TUUL
Kavas:
Camille Saint-Säens „Loomade karneval“, seade Rein Rannap
Rein Rannap/Andrus Kivirähk „Vana saabas“ lugejale, klaverile, flöödile ja kammerorkestrile loodud seade
Lastele ja noortele suunatud menukasse Noorte Filharmoonia kontserdisarja kuuluv kontsert, mille puhul on helilooja teinud seade nii ühele tuntud noortele loodud klassikalisele teosele kui ka spetsiaalselt sellele sarjale kirjutatud teosele. Viimane jutustab loo ühest vana ja kulunud väljanägemisega võlusaapast, mis päästab vaeslapse Jaani tema trööstitust olukorrast ja eluohtlikest juhtumitest:
Korraga vaatas: vana ja katkine saabas vedeleb maas. Jaani enda jalavarjud polnud kah kuigi terved, aga see saabas oli veel viletsam. Ja pealegi – üksainus saabas, mida sa sellega teed? Inimesel on ikka kaks jalga all. Jaan tahtis edasi kõndida, aga viimasel minutil hakkas hale meel. Mõtles: mina olen üksik ja see saabas on üksik, kuidas ma jätan ta siia vedelema? Ning võttis saapa kaenlasse. See oleks nagu tänutäheks vaikselt kriuksunud, aga võib-olla oli see siiski ainult talvine tuul männilatvades.
Aeg maha ja klassikalisse muusikasse – miks on noorel seda vaja?
Muusikal on sügav mõju lastele ja noortele. Lühiajalises perspektiivis võib see mõjutada nende meeleolu, ent suuremas plaanis on tõestatud muusika osakaalu minapildi täiendamisel ja seeläbi enesekindluse- ning teadlikkuse kasvamisel. Muusikat on aga igasugust ning vastavalt muusikastiilile varieerub ka see, milliseid tundeid muusika meis tekitab.
Üha enam ja küllaldaselt räägime oma ümber ja eneses tajutavast kiirusest ning sellest tulenevast tohutust infomürast, mis tahes või tahtmata meie valikuid suunab, mõjutab või kogunisti dikteerib. Tänaseks on isegi tähistatud niisugust kiirusele ja kiirustamisele rajatud elust tulenevat ärevust mõistega fomo, mis tähendab hirmu millestki ilma jääda. Ajal, kui enese väärtustamine toimub selle põhjal, kui palju suudetakse korraga erinevatel tegemistel kätt pulsil hoida ning järjepidevalt saavutada, ei ole sugugi imekspandav leida end ühel hetkel rahulolematu ja häirituna. Meil on tekkinud tungiv soov ja vajadus jõuda võimalusteni, kuidas hetkekski astuda sellest kiirusele, ühelt poolt rajatud ja justkui kohati soovitud, teisalt sündmuste sees satutud, elurütmist süütunnet tundmata välja.
Lapsed ja noored tajuvad seda kiirusetulva tundlikumaltki, kuna kasvavas eas ollakse ümbritsevale avatumad ja vastuvõtlikumad. Seetõttu on ääretult oluline, et õigel hetkel jõuaksid suuremas osakaalus noore inimeseni just need elamused ja kogemused, mis edaspidist elu positiivselt mõjutama jääksid.
Siinkohal tulebki abiks muusika. Antud juhul ennekõike klassikaline muusika ja selle peenekoeline ning nüansirohke helikeel, mille toime lapsele või noorele võib olla enamasti rahustav, lõõgastav, isegi hüpnootiline ning mis mõjutab kuulaja vaimset seisundit ning intellektuaalset võimekust. Arvan, et klassikaline muusika loob suurepärase võimaluse õppida tunnetama muusikat iseendas, ent mis veelgi tähtsam - ka igapäevaelus ettetulevate emotsioonide- ja tunneteampluaad, ilma, et tõelise tunnetuse saamiseks peaks tajutav olema liiga järsult, tugevalt, võimendatult, eraldiseisvalt, rõhutatult, selgelt väljajoonistunult või suisa robustselt, näkkukarjuvalt kogetav. Viimane on tulenev aga sellest, et aega pühendumiseks ühele asjale võetakse üha vähem ja kõike soovitakse võimalikult kiirelt läbi kogeda. Aeg aga ei ole kadunud või muutunud, aja loome endiselt ise.
Tallinna Filharmoonia, planeerides oma kontserdikavasid ning teadvustades maailmas muutuvat ning ühiskondlikke tendentse, mõtleb muu kõrvalt ka üha enam nooremale publikule. Meie soov on tuua noorteni klassikalise muusika aktiivse kuulamise kogemus ning luua seeläbi rahulolu pakkuvaid elamusi või avastusi. Seni aset leidnud edukad Noorte Filharmoonia sarja kuuluvad kontserdid saavad lisa ning sel kevadel kontsert-etenduse „Vana saabas“ näol, mille puhul astub lisaks muusikutele teksti jutustaja rollis üles näitleja. Kontsert-etendus kannab lisaks kunstilisele ka otsest hariduslikku eesmärki – noored kaasatakse aktiivsesse küsimus-vastus muusika ja vestluse vormis peetavasse dialoogi. Kontserdi atmosfääri luues mõeldakse sellele, et noor kontserdikülastaja tunneks end mugavalt ja avatult muusikale ning uute kogemuste saamisele.
See on võimalus igale kooliealisele lapsele või noorele ja miks mitte ka lapsevanemale, kellega koos veeta aeg siin ja päriselt, muusikale ja hetkes olekule pühendunult.
Tallinna Filharmoonia produtsent
Kerli Rannala