Reede 26.04
Sari PORTREE. CHOPIN
- Kuupäev 26.04.2013
- kellaaeg 19:00
Pianistid IRINA ZAHHARENKOVA, AGE JUURIKAS, MIHKEL POLL Muusikateadlane TIIA JÄRGKontserdisari, kus kõrvuti interpreediga astub...
Loe rohkem
Pianistid IRINA ZAHHARENKOVA, AGE JUURIKAS, MIHKEL POLL
Muusikateadlane TIIA JÄRG
Kontserdisari, kus kõrvuti interpreediga astub lavale ka muusikateadlane. Esitatakse helilooja loomingut ning tutvustatakse selle tagamaid. Kavas ei mängita lihtsalt põimikut helilooja teostest, vaid püütakse näidata tema loojanatuuri erinevaid tahke.
Avakontserdil on vaatluse all Chopini loomingu pagulas-dramaatiline, lüüriline ja virtuoosne külg. Kolm eripalgelist pianisti esinevad kolmes kontserdi osas; kuidas aga loomingu erinevad tahud põimuvad ja üksteiseks üle lähevad, on juba publiku jälgida.
Ettekandele tuleb:
Polonees-fantaasia, Masurka op 24, g-moll– Age Juurikas
Berceuse, Sonaat nr 3 h-moll op. 58 – Irina Zahharenkova
Etüüd cis-moll op. 25 nr 7, Skertso nr 4 E-duur, op. 54, Ballaad nr 4 f-moll op. 52 – Mihkel Poll
Age Juurikas on jõuliselt sugestiivse esituslaadiga soolopianist, kes ühendab endas Venemaa ja Euroopa klaverimängu traditsioone. Tema lemmikrepertuaar pärineb 20. sajandi algusest. Age eriliseks kireks on just vähemtuntud ja -mängitud teoste interpreteerimine ning uute heliloojate avastamine.
Oma muusikuteed alustas Age 1986. aastal Tallinna Muusikakeskkoolis. Ta on täiendanud end Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, kus hetkel õpib magistrantuuris. Perioodil 2000/01 täiendas ta end Helsingi Sibeliuse akadeemias, 2002/03 Karlsruhe Riiklikus Muusikakõrgkoolis ning aastatel 2003-07 ka Moskva Tšaikovski nimelises Konservatooriumis. Age on andnud kontserte nii Eestis kui ka Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Norras, Taanis, Prantsusmaal, Venemal, Ukrainas ja USAs.
Mihkel Poll on rahvusvaheliselt kontserteeriv noor pianist. Ta on esinenud erinevate orkestritega ning andnud soolokontserte paljudes riikides. Eelmisel aastal toimus debüüt Londoni mainekas Wigmore Hall´is.
Mihkel Poll alustas klaveriõpinguid Nõmme Muusikakoolis ning jätkas Tallinna Muusikakeskkoolis. Praegu õpib ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof Ivari Ilja ja Guildhall School of Music and Drama´s prof Ronan O´Hora klaveriklassis.
Mihkel Poll on edukalt osalenud paljudel rahvusvahelistel ja vabariiklikel konkurssidel. 2004. aastal sai ta 1. preemia ning orkestri eripreemia Rina Sala Gallo nimelisel pianistide konkursil Monzas, Itaalias; samal aastal võitis ta peapreemia ja 4 eripreemiat vabariiklikul interpreetide konkursil "Con brio". 2006. aastal sai ta 1. preemia Ferroli rahvusvahelisel pianistide konkursil Hispaanias ning 1. preemia ja Tubina eripreemia esimesel Tallinna rahvusvahelisel pianistide konkursil.
2012/2013 hooajal on Mihkel Poll ERSO resideeruvaks artistiks, esitades Eesti heliloojate klaverikontserte maestrote Neeme Järvi, Olari Eltsi ja Arvo Volmeri juhatusel. Ees ootavad etteasted koos Birmingham Sinfonia ning Birmingham Schools´ Symphoni Orchestra´ga ning esinemine koos ERSO ning maestro Neeme Järviga Läänemere Festivalil Stockholmi Berwaldhallenis.
2009. aastal ilmus Mihkli debüüt CD 20. sajandi klaverimuusikaga maineka Soome plaadifirma Ondine all. Plaadil kõlab Raveli, Šostakovitši, Mossolovi, Ligeti ning Tulve looming.
Irina Zahharenkova on oma generatsiooni üks väljapaistvamaid ja omanäolisemaid pianiste. Ta on võitnud peapreemiaid mitmetelt rahvusvahelistelt konkurssidelt nagu Johann Sebastian Bachi konkurss Leipzigis (2006), Alessandro Casagrande konkurss Itaalias (2006), Georges Enesco konkurss Rumeenias (2005), Prémio Jaén konkurss Hispaanias (2004). Eestis äratas ta suurt tähelepanu VI Eesti pianistide konkursil (2002) pälvides diplomi, ERSO preemia ja publiku tulise poolehoiu.
Irina Zahharenkova on õppinud klaverit Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof Lilian Semperi ning Sibeliuse Akadeemias prof Hui-Ying Liu-Tawaststjerna juures. Lisaks annab ta sageli kontserte ka ajaloolistel klahvpillidel – klavessiinil ja haamerklaveril.
Irina Zaharenkova on esinenud festivalidel Itaalias, Saksamaal, Soomes, Norras ja Eestis ning olnud solist ERSO, Tallinna Kammerorkestri, Helsingi Linnaorkestri, Iisraeli Filharmoonikute, Orchestre de la Suisse Romande’i, Orchestre National de Lorraine’i ja mitmete teiste orkestrite ees. Tähelepanu on äratanud ka tema plaadistused. Eriti positiivseid hinnanguid on saanud Scarlatti sonaatide CD, mis ilmus 2012. aastal Moskva firma Classical Records alt.
Sügisel jätkub sari Lepo Sumera, Dmitri Šostakovitši ja Robert Schumanni portreedega. Sumerat portreteerivad Merike Vaitmaa, Kadri-Ann Sumera, Tõnu Kalm, Oksana Sinkova, Karmen Puis ja animafilm „Kevadine kärbes“. Šostakovitši mitmekihilisust avavad Tiia Järg, Insomia kvartett ja katkend filmist „Berliini langemine“. Schumanni maailma uurivad Kristel Pappel, Kädy Plaas, Sigrid Kuulmann ja Marko Martin.
Sarja idee autor ja produtsent Heili Vaus-Tamm
Pilet 10 € / 7 €
Soodushind (üli)õpilastele, pensionäridele ja EMÕL liikmetele