Laen...
Sündmuste kalender

3. novembril kell 19 annab Lucas Debargue Tallinna Filharmoonia kutsel Mustpeade maja uue klaveri avakontserdi. Piletid kontserdile lähevad müüki neljapäeval, 15. oktoobril kell 10. Mustpeade maja sai septembris uue Steinway&Sons kontsertklaveri, mis muudab vanalinna ühe kaunima hoone ka nõuetele vastavaks kontserdipaigaks.

24-aastane Debargue on harukordse andega, väga sisukas, eriline ja spontaanne kunstnik. Lisaks sellele on ta ka muusikamaailma viimase aja suurimaid sensatsioone. Tema elu on tänapäeva muinasjutt.  Tema intervjuud näitavad ta kergelt depressiivset, kuid ülitundlikku ja erudeeritud isiksust.

“Tallinna Filharmoonia uue klaveri tulemine on eriline sündmus, mis sai teoks linna ja paljude eratoetajate abiga. Sellisel klaveril väärib avakontserdi andma vaid sama muinasjutulise looga pianist,” kommenteeris Tallinna Filharmoonia direktor Margit Tohver-Aints.

Kui pianistid alustavad pilli harjutamisega 5-6-aastaselt spetsiaalselt väikelaste-õpetaja hoolsa pilgu all, siis tema hakkas 11-aastaselt kuulmise järgi ise džässi mängima. Kuna pere oli vaene ja vanemad  lahutasid, ei hakanud Lucas oma klaveriõppimise soovist rääkimagi. Samas on varajane algus ja kohe õige käehoid eelduseks, et laps omandab õigel ajal vajaliku tehnika. Hilisemad üritajad enam reeglina üle asjaarmastaja taseme ei jõua.

Lucas elutee on kulgenud kui Ameerika mäed: 17-aastaselt kodust lahkumine, et elada koos armastatuga; rock-bändis kitarri mängimine; Pariisi ülikoolis kirjanduse õppimine ja 3 aastat supermarketis elatise teenimine. Tükati õppis ta sel ajal ka klaverit ja mängis aeg-ajalt džässbändides. Pöördeliseks osutus kutse kodulinna festivalile, kus ta esines niivõrd vaimustavalt, et teda otsustati tutvustada Pariisis elavale Vene klaveripedagoogile. Nelja aasta pärast sai temast 2015. aasta Tšaikovski konkursi sensatsioon – IV preemia ja Moskva muusikakriitikute eripreemia laureaat, kelle kohta ilmus Inglise ajakirjas „The Spectactor“ artikkel pealkirjaga „The real winner…“.  Žüriiliikmed jagunesid kaheks – kes nõudsid talle kõrgemat kohta, kes viitasid ta vähesele haridusele ja puudujääkidele. Aga ta on ainus, kes pärast seda konkurssi tähena muusikataevasse sööstnud. Ainus, kellest räägitakse.

Moskvas toimuv Tšaikovski konkurss on juba aastakümneid maailma juhtivaid konkursse, mille võitjad saavad passi suurde muusikaellu. Seda konkurssi jälgitakse muusikaarmastajate hulgas samasuguse huvi ja kaasaelamisega nagu maailmameistrivõistlusi spordis. Konkursiga seotud on veel üks uskumatu fakt – esimest korda elus!! mängis Debargue orkestriga Tšaikovski konkursi finaalis.

Loomulikult on  Debargue´il kontserdid pikaks ajaks planeeritud. Moskvas müüdi ta kontsert tuhandeses saalis läbi ühe päevaga. Dirigent Valeri Gergiev aimas temas suurt annet ja korraldas talle kohe kontserdi Peterburi Maria teatris. Tallinna tuleb ta vahepeatusena teel Kiievist Pariisi, et avada oma kontserdiga Tallinna Filharmoonia kauaoodatud Steinway klaver.

Kavas:
D. Scarlatti Sonaadid A-duur Adagio, C-duur Presto, D-duur Andante, d-moll Toccata
W. A. Mozarti Sonaat a-moll KV 310
Fr. Chopin Ballaad nr 4
A. Skrjabin Sonaat nr 4
M. Ravel „Gaspard de la Nuit“ („Öine Gaspard“)

Loe vanemaid uudiseid